System rolnictwa zrównoważonego

UPRAWA ROLI

Zrównoważone rolnictwo

Płodozmian

Rośliny przyjazne pszczołom

Minimalizacja środków ochrony

Wsiewki roślin towarzyszących

Jak uprawiamy ziemię?

Gospodarstwo prowadzimy w systemie Rolnictwa Zrównoważonego, polegającego na wykorzystaniu zasobów przyrody w taki sposób, aby skutki gospodarowania nie wpłynęły negatywnie na środowisko. Istotną kwestią jest dla nas płodozmian.

Dzięki zastosowaniu prawidłowej uprawy roślin jesteśmy w stanie ograniczyć do minimum lub całkowicie zrezygnować ze stosowania środków ochrony oraz wyeliminować nawożenie mineralne. Nie stosujemy glifosatu. 

Częsta lustracja upraw pozwala nam na ścisłą kontrolę na każdym etapie wzrostu roślin. W gospodarstwie uprawiamy: soję, facelię błękitną, słonecznik, ogórecznik lekarski, len złocisty, rzepak, gorczycę, pszenicę. 

Struktura zasiewów

Strukturę zasiewów układamy w taki sposób, aby większość roślin była przyjazna pszczołom (wysoka zawartość nektaru, pyłku); jak i należała do grupy roślin oleistych. W uprawach stosujemy wsiewki roślin, które chronią roślinę główną przed negatywnym wpływem chorób, chwastów (zacieniają łan) i szkodników (działają odstraszająco).

Na przykład rośliny, które towarzyszą uprawie rzepaku to: koniczyna aleksandryjska, soczewica, kozieradka. Wszystkie te rośliny dodatkowo należą do rodziny bobowatych, czyli same wiążą azot zużywany przez rzepak w czasie jego wegetacji.